קראקוב-עיר המלכים

 

כששואלים אותי כמדריך טיולים על ההבדל בין ורשה לקראקוב אני עונה תמיד בסוג של אנאלוגיה זה כמעט כמו תל אביב וירושלים .כשחושבים על ירושלים חושבים קדושה חושבים היסטוריה רבת שנים חושבים עיר של מלכים ,בית המקדש ,בירת ישראל ,מקום רוחני שעולים אליו לרגל (לפחות עלו פעם).

נכון שהיום יש בירושלים גם מסעדות מצוינות ,מקומות בילוי ,פסטיבלים מצוינים ועוד ,כשחושבים על תל אביב חושבים עסקים, כסף ,ים ,בילויים ,מסעדות טובות אירועי תרבות ,תאטרון וכדומה .ובכן בקראקוב יש את אותה תחושה כמו לירושלים למרות שהיא כבר לא עיר הבירה מהמאה ה 16 עדיין היא הבירה הרוחנית והתרבותית של פולין .אחת הערים העתיקות ביותר ולה ולאתרים הנמצאים באזור שלה  נקדיש פרק בפני עצמו .

קראקוב-עיר המלכים

האגדה מספרת על עיירה קטנה כבר במאה ה-7 לספירה שחייתה בצלו של דרקון גדול ומאיים שחי במערה מתחת לגבעת הוואבל על גדות נהר הויסטולה ששם לו כמנהג לעוף מעל העיירה ולמצוא לעצמו מדי פעם נערה צעירה כטרף .נסיך צעיר בשם קראקוס החליט לשים סוף לסיפור והציע פרס כספי גבוה ואת ביתו לאשה לזה שיהרוג את הדרקון..אל הנסיך הגיע נפח צעיר שהציע לזרוק כבשה מלאה בגופרית בבטנה לתוך מערת הדרקון וכשהדרקון יאכל את הכבשה הוא ימות וכך אכן עשו .בסופו של דבר הדרקון מת כתוצאה מאכילת הכבשה ששרפה את ביטנו ועל מנת להרגיע את השריפה קפץ הדרקון לנהר שתה כל כך הרבה מים עד שהתפוצץ .מכאן מספרת האגדה כי הוא מקור השם קראקוב על שם הנסיך קראקוס.

קראקוב העיר המלכותית של פולין מקום מושבם וקבורתם של מלכי פולין השונים ,הוקמה כבר במאה ה 7 לספירה והייתה לעיר הבירה של פולין למעלה מ 500 שנים עד 1596 .כאשר המלך זיגמונד ואזה השלישי העתיק את בירתו לוורשה עד עצם היום הזה .

העיר העתיקה של קראקוב נשארה אוטנטית ומבניה העתיקים שרדו גם את מלחמת העולם השנייה בעיקר מאחר ובשל יופייה ומרכזיותה בחר הנס פרנק מושל הגנרלגוברנמן בתקופת המלחמה בקראקוב כעיר הבירה של הגנרלגוברנמן משם הוא ניהל את פעולות הנאצים ברחבי פולין .

היום קראקוב היא העיר השנייה בגודלה בפולין ומונה כ 800000 תושבים .היא  עיר תיירותית מובהקת מלאת היסטוריה, אוניברסיטה מהטובות והעתיקות באירופה מסעדות לתפארת ,מוזיאונים . היא מסמלת את תקופת הפאר של המדינה, תקופה בה פולין הייתה גדולה (מהים הבלטי ועד הים השחור).המבקר בעיר מקבל  תחושה של עבר המתערבב עם ההווה.
את הביקור בעיר כדאי לחלק לשני חלקים:

המסלול היהודי בקרקוב

קזימייז הרובע היהודי הוא אזור בצמוד לעיר העתיקה שבעבר הרחוק הייתה עיר נפרדת המופרדת  על ידי תעלת מים של נהר הויסטולה ויצרה מעין חצי אי ניפרד מהעיר העתיקה של קראקוב. את חצי האי הציע המלך ליהודים בעירו כהצעת פשרה ועל מנת להרגיע את הסוחרים הפולנים שפחדו מתחרות עם הסוחרים היהודים שטענו שהיהודים גוזלים מהם את פרנסתם.

הקהילה  היהודית המפוארת חייתה במקום  במשך מאות בשנים עוד מהמאה ה 14 מימיו של המלך קאזימירז הגדול שעל שמו קרוי הרובע ועד לערב מלחמת העולם השנייה בה הנאצים מגרשים את הקילה הוותיקה כ 60 אלף לתוך תחומי הגטו ברובע פודגוזה..בשנים האחרונות עבר הרובע שיפוצים ומתיחת פנים רצינית והיום מהווה אצת אחד ממרכזי הבילוי הליליים הבוהמיים והמבוקשים ביותר על ידי צעירי קראקוב.

במקום קיימים מסעדות בארים בתי קפה מרתפי יינות ומועדוני מוסיקה .כולל מוסיקה יהודית כלי זמרים שאפיינה את האזור בימיו היפים. גם היום נוכל לשבת במסעדה בעל שם יהודי ותפריט (לא כשר) בעל אופי יהודי ולהאזין להרכבים שונים של נגני כליזמר מוכשרים .

.במהלך המאות  ה 14- 15 נבנו ברובע כ 7 בתי כנסת שחלקם פעילים עד היום .וחלקם משמש כמוזיאונים להמחשת חיי הקהילה המפוארת שהתגוררה במקום.

בביקורנו ברובע נכנס לחלק מבתי הכנסת שבדרך כלל מחייבים תשלום.

אנו ממליצים במסגרת הסיור ברובע לבקר בבית הכנסת העתיק ביותר בפולין ה"אלטה שול" – בית כנסת שהוקם על ידי יהודים שהגיעו במאה ה 15 מפראג ומשמש כמוזיאון היום ובו מוצגי יודיאיקה ששרדו את השואה או שהובאו למוזיאון .

בית הכנסת השני עליו אנו ממליצים בחום הוא בית הכנסת של הרמ"א הרב משה איסרליש ובית העלמין העתיק הצמוד אליו .הרב משה איסרליש שחי במאה ה 16 היה אחד הפוסקים החשובים ביותר בחלק זה של העולם ואשר כתב את ה "מפה" עדכונים לשולחן ערוך של הרב קארו מצפת. בבית הכנסת קיים ספר תורה ומתקיימות בו תפילות מדי פעם .בית הכנסת שופץ לאחר שבמלחמה נשרף .בבית העלמין העתיק של קראקוב הצמוד לבית הכנסת נוכל לצפות בקברם של משפחת איסרליש שם גם ימליץ מדריך החברה לכתוב פתק כי מה שלא עוזר גם לא מזיק …

בתי כנסת נוספים מומלצים הם בית הכנסת על שם איזיק ובית הכנסת הנאולוגי והמיוחד במינו ה "טמפל" מדריך הטיול דובר עברית יספר על ייחודו של בית הכנסת.

במהלך הסיור נבקר גם בכיכר השוק  PLACE NOWE  שבימים עברו הייתה מלאה בסוחרים יהודיים המציגים את מרכולתם .משם נשים את פעמינו רגלית בדיוק בדרך שבה הלכו יהודי הרובע אל הגטו היהודי ברובע פודגוזה שם נצפה בכיכר הגיבורים ונספר את סיפורם של הכיסאות המוצבים במקום. נספר את סיפורו של בית המרקחת הפינתי של חסיד אומות עולם תדיאוש פאנקביץ .ונצפה בשריד מחומת הגטו המיוחדת של קראקוב .  לא רחוק מכיכר הגיבורים נמצא מפעל האמייל של חסיד אומות נוסף אוסקר שינדלר בו קיים היום מוזיאון .למבקשים לצפות באנדרטה של מה שהיה מחנה פלאשוב הידוע לשמצה מסרטו של סטיבן שפילברג רשימת שינדלר ניתן יהיה לנסוע ולבקר במקום.

המסלול הפולני היסטורי

המסלול הפולני  קשור בהיסטוריה הכללית של פולין. ותחילתו למרגלות גבעת הוואבל ליד פסלו של הדרקון הנוראי משם נמשיך ונטפס אל גבעת הוואבל לתצפית נפלאה על קראקוב ונהר הוסטולה .מדריך החברה ילווה את המטיילים לביקור בקתדרלה הגדולה מהחשובות והמפוארות בפולין בה הוכתרו מלכי פולין ונקברו שם נצפה בקברי המלכים הגדולים ביותר בהיסטוריה של פולין כגון המלך קזימירז הגדול ,המלכה ידוויגה ועוד .מפה גם יצא האפיפיור יוחנן פאולוס השני או בשמו הפולני יאן פאבל ,האפיפיור הפולני שהגיע לוותיקן לאחר שהיה החשמן של קראקוב נצפה בכיסא ובקפלה הפרטית שלו , בתם הביקור בקתדרלה נבקר בחצר הארמון שנבנה במקור על ידי המלך קזימייז והווה בזמן מלחמת העולם השנייה את מקומו של הצורר הנס פרנק מפקד הגנרלגוברנמן.

משם נמשיך בטיול רגלי ברחוב גרודזקה לעיר העתיקה התוססת הצבעונית והמדהימה ושם נבקר בכיכר השוק המרכזית מה שנקרא בפולנית GLOWNY RYNEK הגדולה והיפיפייה מתקופת ימי הביניים שבמרכזה  מבנה הנקרא סוקיאניצה, או בית הבדים בעברית בניין יפיפה שבעבר שימש כבניין לממכר בדים והיום משמש כשוק קטן לממכר של מזכרות .נצפה בבזילקת מרי הקדושה המפוארת ,נספר האגדה הקשורה בשני המגדלים היפים שלה וכמובן נשמע ונספר את סיפורו של  נגינת המחצרץ בכל שעה עגולה זכר למתקפת הטטאריים על העיר. בהמשך נבקר ברח פלורין היפיפה על בנייניו העתיקים עד לברביקן מצודת הכניסה לעיר.

בעיר העתיקה נמצאות מסעדות רבות וכל אחד יוכל למצוא כאן את סוג האוכל המועדף עליו בכל שעות היום ואף מאוחר יותר בלילה העיר העתיקה תוססת ומלאת חיים בייחוד בתקופת הקיץ. לחובבי הדיסקוטקים, בארים אנגליים או סתם בתי קפה ומסעדות העיר העתיקה שופעת מהם עד השעות הקטנות של הלילה .

הצעות לטיולי יום מקרקוב

טיול כוכב למכרות המלח וליצ'קה

המכרות הנן אתר יוצא דופן ביופיו וכולל אולמות חצובים במלח, פסלי מלח בגדלים שונים,קתדרלת ענק שנחצבה במלח וכל קישוטיה על הנברשות המדהימות והרבה עוד.

מתאים לכל עונות השנה

טיול כוכב מקרקוב לזקופנה

 לעיירה יש מה להציע הרבה מעבר לעיירת סקי וגם בחודשי הקיץ מהווה מוקד משיכה לתיירים רבים. במיוחד לאלה המחפשים נופש בהרים,הליכה נורדית,אגמים נעלמים,מפלים נחלים ושמורות טבע מרהיבות בנוף אלפיניסטי טיפוסי.

מתאים לכל עונות השנה

gubaluwka-600x450-2

טיול יום לחוחואוב וזאקופאנה

יום טיול כייפי ומאתגר לאיזור הרי הטאטרי - זקופנה וכפר חוחואוב. סיור של טבע, נופים, טעימות מאכלים מקומיים ופעילויות שמתאימות לעונה של הסיור..

מתאים לכל עונות השנה

auszwitz 600x450

אושוויץ בירקנאו בית הקברות הגדול בעולם

אנו כיהודים ישראלים מרגישים חובה להגיע לבקר ולחלוק כבוד לנרצחים גם אם אין לנו קשר ישיר לשואה .מדריך החברה דובר עברית ישמח להתלוות אליכם למסע של יום אחד

מתאים לכל עונות השנה