מלח מלח ועוד מלח

האגדה מספרת על מלך היו לו שתי בנות אחת בכירה והשנייה צעירה ואהובה ביותר. יום אחד החליט האב לפנק את בנותיו ושאל אותן "עד כמה אתן אוהבות אותי " ענתה הבכירה "אבא אני אוהבת אותך יותר מיהלומים וזהב " ואילו הצעירה ענתה "אוהב אותך יותר ממלח" . המלך המופתע מתשובתה של הצעירה הורה לגרשה מן הארמון .התעצבו המשרתים ובראשם הטבח שהחליט לעשות מעשה ובמשך שלושת הימים הבאים בישל ללא מלח ,רגע לפני שהמלך מוציא אותו להורג בשל האוכל הטפל הבין את טעותו וקרא מיד להחזיר את ביתו אהובה וכך חזר הטעם גם למאכליו של המלך…..

אנו הישראלים כל כך גאים במקום הנמוך ביותר בעולם "ים המלח" מבחינתנו ים המלח זה מקום לנוח להבריא וכמובן לתבל את מאכלינו .עבור בני האדם וכל בעלי החיים מלח בכמות הנכונה הוא תבלין ייקר ערך מאז בריאת העולם. כתוצאה משקיעה של ימים עלייה של הרים ורכסים ויצירת כיסי אויר בהם שקע המלח והמתין לגילויו על ידי בני האדם או בעלי החיים  .חשיבותו של המלח בעולם המודרני עלתה עם השנים ובמדינות רבות המלח שימש כמטבע עובר לסוחר מקור השם בעולם הקדום למילה SALARY (משכורת) הינה השם הלטיני SALARIUM שפרושו קצבת מלח שהיה ידוע שבתקופת האימפריה הרומית חלק ממשכורתם של החיילים שולמה במלח .

גם ביהדות המלח מקבל מקום ביטוי במנהג "הלחם והמלח" להזכירכם שאנו טובלים את החלה במלח בערב שבת . ביטוי נוסף שאנו מרבים להשתמש בו בארץ ומצביע על חשיבותו הוא "מלח הארץ" בו אנו מכנים אדם שהוא כל כך ישראלי שורשי ואיכותי אגב מושג זה הושאל מהנצרות.

אחרי שהבנו את חשיבותו של המלח בחיינו מדריך חברת פולין טורס ישמח להתלוות לטיול בעומק האדמה אל מכרות המלח של הכפר הקטן וויליצקה .

 

מכרות המלח בויליצקה

מכרות המלח נמצאים בעיירה ויליצקה הממוקמת כ 30 דקות נסיעה מקראקוב והוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסקו.
המכרות פעלו כמכרות מלח מאז המאה ה-13 ועד שנות התשעים של המאה העשרים .למלח הייתה חשיבות גדולה בימי הביניים ושימש כמטבע עובר לסוחר ולכן כל מלך בתקופתו שימר וטיפח את כריית המלח כדוגמת המלך קזימירז הגדול שבעזרת ההכנסות מכריית המלח החל את בנייתה של  האוניברסיטה בקראקוב ,מה שלימים תהייה האוניברסיטה הראשונה בפולין ומהעתיקות שבאירופה. שמאוחר יותר תושלם בנייתה על ידי המלך ולדיסלב יגולה ורכוש רב שהשאירה רעייתו לאחר שנפטרה צעירה המלכה ידוויגה ותקרא על שם השושלת היגלונסקית  האוניברסיטה היגלונית.

מכרות המלח מזוהות עם הקדושה קינגה  הפטרונית של מכרות המלח והכורים שאת סיפורה והאגדה הקשורה במכרות נוכל לספר תוך כדי הביקור.

המכרות הנן אתר יוצא דופן ביופיו וכולל אולמות חצובים במלח, פסלי מלח בגדלים שונים  שרובם נוצרו על ידי הכורים המוכשרים של דמויות חשובות מההיסטוריה הפולנית ושביקרו במקום כגון המלך קאזימרז הגדול ,ניקולאי קופרניקוס, האפיפיור יוחנן פאולוס השני, ועוד .. נוכל לצפות בקתדרלת ענק שנחצבה במלח וכל קישוטיה על הנברשות המדהימות וגילופי הפסלים עשויים בכישרון יוצא דופן ,במכרה נחצבו כ 40 כנסיות שמתפקידן היה לשרת את החופרים שלעיתים נמצאו במקום שבועות.

פסלי גמדים ממלח ילוו את ירידתנו לעומק האדמה עד כ 135 מטרים מתחת לפני האדמה, בריכות מלח תת קרקעיות ואגמים טבעיים הן חלק מהתופעות שנחזה בהן בביקורנו במכרות .
הביקור במכרות מחייב מדריך מקומי דובר בשפות שונות ואנו נצטרף למדריך דובר אנגלית ולמתקשים באנגלית ישמח מדריך הבית של פולין טוס דובר עברית לתרגם את ההסברים הטיול במכרות המלח .מסלול הטיול מתוך 300 קמ של אולמות וחדרים מתחת לפני האדמה מונה כ 3.5 ק"מ ויורד עד לעומק של 135 מטר .

המסלול מואר והנשימה בו אפילו מומלצת לבעלי בעיות נשימה בעיקר בשל רמת היוד הגבוהה. הירידה למכרות בחלקו הראשון כוללת ירידה של כ 400 מדרגות הביאות אותנו למפלס הראשון של סיורינו .

למתקשים בהליכה מדריך הטיול מחברת פולין בתאום מראש ובתשלום נוסף יזמין ירידה במעלית הכורים לכל אותם מתקשים שתביא אותם לתחילת המסלול במפלס הראשון .בסוף הסיור תחכה מעלית כורים לכולם שתעלה אותנו שמחים ומרוצים ליציאה.

לאוהבי ההרפתקאות חברת פולין טורס מציעה להצטרף לקבוצות מיוחדות בתאום ובתשלום מראש למסלול בתוך המכרות שהוא שונה מהמסלול התיירותי הרגיל ומביא את המטיילים למנהרות ולאטרקציות לא מוכרות ופחות מתויירות.

מכרות המלח בויליצקה

מכרות המלח בויליצקה – חובה לבקר מקרקוב. אתר מורשת העולמית UNESCO, מקום מעניין עבור כל אחד שבא אליו. במרחק נסיעה לא רחוקה מקרקוב – מומלץ בחום

וורשה עם ילדים

ורשה עם ילדים​ עם ההתפתחות בעולם התעופה והשמיים הפתוחים הגיעו חברות  ה LOW COST כגון WIZZAIR  , RAYNAIR ENTERAIR  ועוד רבים אחרים והנגישו למשפחות רבות את העולם הגדול כך שמאז העולם הפך לכפר אחד קטן ובמרחק של כשלוש וחצי שעות טיסה ובמחירים שווים לכל נפש גילו הישראלים...