גדנסק –מימי הביניים ועד לך ולאנסה

​​

במהלך ההיסטוריה של פולין מופיעות הערים השונות בכל מיני הקשרים אולם כשמדובר בעיר גדנסק או בשמה הגרמני דנציג ,מיד עולה האסוציאציה לך ולאנסה תנועת הסולידאריות והמספנות המפורסמות. לפחות באוזני המבוגרים שבינינו שעדיין זוכרים את הבחור הצעיר שהפך לסמל המהפכה בפולין בשנות השמונים של המאה ה 20 ולימים הפך לנשיאה של פולין הדמוקרטית בשנת 1989.אולם מעטים מזהים את העיר המדהימה הזו עם פרוסיה של המאה ה 18 ואת הקשר של העיר לפרוץ מלחמת העולם השנייה .

בכמה מילים על ההיסטוריה של העיר המקסימה השוכנת לחופו של הים הבלטי בצמוד לשפך נהר הויסטולה ועל גדות הנהר מולטובה עוד מהמאה העשירית לספירה עת הוקמה על ידי המלך מישקו הראשון שימשה כעיר מסחר חשובה כאשר במהלך המאה ה13 היא מקבלת כתב זכויות כעיר ומאוחר יותר במהלך המאה ה14 העיר מצטרפת לברית ערי הנזה.

בעת חלוקת פולין השלישית ב 1795 הופכת העיר לחלק מפרוסיה של אז גרמניה של היום עד לסוף מלחמת העולם הראשונה .רוב אוכלוסייתה במהלך השנים הללו הינה גרמנית ועד היום ניכרת ההשפעה הגרמנית בכל חלק של העיר העתיקה .שנהרסה לחלוטין במהלך מלחמת העולם השנייה ושוחזרה להפליא למצבה הנוכחי .

בהיסטוריה החדשה של העיר נקשר שמה של העיר עם האירועים שהביאו לפרוץ מלחמת העולם השנייה במקום שנקרא ווסטרפלאטה WESTERPALTE.למעשה חצי אי המקושר לגדנסק שם יזמו הגרמנים פרובוקציה

אשר הביאה לירית הפתיחה של אחת המלחמות הנוראיות בהיסטוריה .

לעיר גדנסק ולסביבתה אנו ממליצים בפולין טורס לתכנן לפחות שהייה של 3 עד 4 לילות על מנת להנות מהעיר המקסימה ואתריה המרשימים ,משתי הערים המשלימות את מה שמכונה "טרימייסטה" שלושת הערים גדנסק גדיניה וסופוט שלוש ערים שהתפתחו זו בצד זו כל אחת בתקופתה ואופייה המיוחד .כמו כן במרחק של כמה שעות נסיעה ניתן לערוך טיולים יומיים מקסימים שכל אחד עוסק בתחום אחר האחד בטבע,השני בהיסטוריה של המאה ה14 ועוד .

גדנסק העיר העתיקה וכל מה שמסביב

סיור בעיר העתיקה של גדנסק יחל בבוקר ויסתיים בשעות הערב המאוחרות כמובן שניתן לפצל את הסיור גם ליותר מיום והמלצתנו בפולין טורס להקדיש לפחות עוד חצי יום לסתם שוטטות בסמטאות העיר העתיקה .אבל לתחילת היום אנו בפולין טורס ומדריך דובר העברית של החברה ישמח להתחיל את היום בחלק של חצי האי ווסטרפלטה בו נמצאת האנדרטה לזכרם של הפולנים שנהרגו בתחילת מלחמת העולם השנייה לספר את סיפורם של אלה שהחזיקו מעמד מעל לכל צפי כשלושה שבועות מול הצבא הגרמני החזק עד שנכנעו .נצפה בחלק מעמדות התותחים במקום והבונקרים ששימשו את המגנים

בחזרה לעיר ואנו מגיעים לעיר העתיקה ששוחזרה בצורה נפלאה אולם לא לפני שנבקר בכניסה לתחנת הרכבת את פסל הילדים מה שמכונה "KINDER TRANSPORT " פסלו של האומן היהודי פרנק מייסלר לזכרם של הילדים שנשלחו בפולין למשפחות אומנות באנגליה כמחווה של רצון טוב של הנאצים וכך ניצלו מהרצח פרנק מייסלר היה אחד מהילדים הללו בן העיר גדנסק .

משם נמשיך ונכנס לעיר העתיקה מאחד משעריה המפורסמים "שער הזהב " נביט בתמונות שצולמו אחרי חורבן העיר וכך נעריך אפילו עוד יותר את פעולות השיקום והשחזור שביצעו הפולנים על מנת להחזיר לעיר את המראה העתיק והאותנטי שלה. נמשיך לאורכו של הרחוב הראשי היפה והמפורסם רחוב DLUGA על שלל החניות והמבנים היפיפיים עד שנגיע לכנסיית מרי הקדושה בת למעלה מ 600 שנים בנויה לבנים אדומות הכניסה לכנסיה עולה בתשלום ולעיתים ניתן לשמוע בה קונצרט מיוחד כמו כן ניתן להבחין בשעון מיוחד במינו.

משם נחזור לרחוב הראשי עד שנפגוש את בית העריה הישן מבנה מקסים למעוניינים ניתן להיכנס לסיור בתוך המבנה ולהתרשם מהתקרות המעוטרות והריהוט הכבד שנמצא במרום בהחלט פנינה ארכיטקטונית. משם נמשיך לפסלו של נפטון והמזרקה אחד הסמלים של העיר ומשם נמשיך ונצא דרך השער הירוק אל המזרח ששוכן על גדות נהר המולטבה שם נצפה ב"מנוף" מנוף עתיק למעשה עגורן מהמאה ה15 שישמש לפריקת והעמסה של משאות מהספינות שעגנו בצמוד .היום מהווה חלק מהמוזיאון הימי לכל המעוניין .

לחובבי ההיסטוריה אנו בפולין טורס ממליצים לבקר במוזיאון לסולידאריות .מבנה חום חדיש וגדול שנבנה בשנים האחרונות והמזכיר ספינה גדולה  הוא המוזיאון להנצחת תרומתה של התנועה הסולידארית שבראשה עמד לך ולאנסה בחור צעיר שהגיע מהמספנות בנמל גדנסק והצליח לייצר סדקים בשלטון הקומוניסטי ובכך לגרום שבשנת 1989 יערכו בחירות דמוקרטיות ראשונות מזה כ 200 שנים ברפובליקה של פולין .המוזיאון מציג את השתלשלות האירועים בצורה יפה ומעניינת .