וורוצלב

וורוצלב – זוהי עיר שעברה הרבה תהפוכות במשך ההיסטוריה הארוכה שלה. העיר הוקמה ע"י מלך צ'כי במאה השמינית, במאה ה 13 עברה לידים פולניות ומאוחר יותר נכבשה ע"י הפרוסים. במאה ה15 חזרה לידי פולין ובמאה ה 17 שוב עברה לידיים גרמניות.

לפני מלחמת העולם השנייה, הייתה עיר גרמנית לכל דבר, מיעוט קטן של 28 אלף יהודים וזה בגלל האיסור מהמאה ה 18 וה 19 לגור בה. גם 28 אלף היהודים שחיו בה, שהו בעיר באופן לא חוקי ורק לפי אישורים מיוחדים תמורת כסף רב.

העיר הייתה זקוקה לאוכלוסייה היהודית הודות לקשרים מסחריים עם שווקי מזרח של פולין ורוסיה, משם הגיעו חיטה, דבש וכדומה. גם הבנקאות הייתה תחום עיסוקם של יהודים.

בתום המלחמה העיר עברה לשליטה פולנית עפ"י הסכם בינלאומי ויהודים רבים שוכנו בדירות ובתים שהיו של גרמנים קודם לכן. רוב היהודים הגיעו יחד עם אוכלוסיה פולנית קתולית, משטחיהן של אוקראינה ובייאלרוס לשעבר, אשר עברו עפ"י אותו הסכם לידי בריה"מ.

התפתחו חיים יהודים בעיר כולל חיים דתיים סביב בית הכנסת היחיד ששרד ושופץ לצורך כך, מאחר ונהרס לפני כן בליל הבדולח ע"י הנאצים.

העיר ובפרט העיר העתיקה, היא בעלת אופי גרמני מובהק, עם כיכר השוק הענקית, בית העירייה וכנסיות.

בעשר השנים האחרונות, הושקעה הרבה עבודה בשיפוץ וסידור העיר, אשר הפכה להיות עיר מודרנית, יפה ומסודרת.

ישנם מספר אתרים שבהחלט כדאי לבקר בהם, כמו : הלה סטולצ'ה, שוק מקורה, ארמון המלך, המזרקה של ורוצוואב ( לא רחוק מהלה סטולצ'ה) ובה הופעות אור קוליות כשהמיים מבצעים ריקוד מותאם למוזיקה של שופן. כדאי גם למי שמעוניין לבקר בארכיקטדרלה של יוחנן המטביל ובזיליקה של אליזבת' הקדושה. לנו היהודים, חובה לבקר בבית הכנסת החסידה הלבנה, כדאי בהחלט לבקר במסעדה שנמצאת בתוך מה ששימש בעבר כמגדל מים הבניין משנת 1905.