אושוויץ בירקנאו בית הקברות הגדול בעולם

העיר קראקוב מרוחקת כשעה מהעיר אושוינצם שהידוע לשמצה בשמה הגרמני אושוויץ ובסמוך אליה מרחק של כשני ק"מ מחנה המוות בזזינקה או בשמו הגרמני בירקנאו . מצד אחד עיר נפלאה מלאה היסטוריה תרבות ואומנות ומצד שני בית חרושת למוות .

מניסיון שלי רוב מטיילי פולין טורס המגיעים לקראקוב ונהנים מהאטרקציות התיירותיות של העיר לא רוצים לפסוח על ההזדמנות לבקר באוושויץ בירקנאו למרות שלא באו למסע שואה שהרי אנו כיהודים ישראלים מרגישים חובה להגיע לבקר ולחלוק כבוד לנרצחים גם אם אין לנו קשר ישיר לשואה .מדריך החברה דובר עברית ישמח להתלוות אליכם למסע של יום אחד לביקור המחייב הזמנה ותיאום מראש במחנה ההשמדה ולספר את סיפורם של הנרצחים. אגב בכתבה זו אין בכוונתי להרחיב בנושא המחנה אלה בעיקר על האופן בו הסיור מתבצע מאחר .ואת ההסברים והסיפורים יעביר מדריך הטיול בפרוט.

אושוויץ בירקנאו בית הקברות הגדול בעולם.

די בלהזכיר את צמד המילים אושוויץ בירקנאו כדי לעורר צמרמורת אצל כל אדם נאור ובעל דעת.
המחנה ממוקם במרחק כשעה נסיעה מקראקוב בסמוך לעיירה "אושוינצם" .בתחילת דרכו של מחנה הריכוז וההשמדה הוקם מחנה המכונה אושוויץ 1 .אושוויץ 1 הינו מערכת מבני אבן שנבנה על בסיס של מחנה צבאי פולני ישן ששופץ והורחב על ידי הנאצים מתוך מטרה להביא למקום אסירים פוליטיים ,מתנגדי משטר ,ושבויי מלחמה כחלק ממדיניות הנאצים ושאיפתם הכללית לגרמן את כל החלק הזה של פולין ולהקים לאחר המלחמה עיר גרמנית לתפארת שעיסוקה העיקרי הוא מפעלי הפחם שבאזור .כמובן שהיו עוד סיבות אבל עליהן מדריך הטיול ירחיב במהלך הביקור .

על מנת לשמר את ההיסטוריה הגדירה ממשלת פולין את המחנות כמוזיאון אשר מנוהל כך לכל דבר ועניין החל מרמת האבטחה בכניסה וכלה בדרך בה מוצגים המוצגים השונים. בדרך כלל ביקורנו יחל במחנה אושוויץ 1 במחנה ניתן לבקר במסגרת קבוצתית בשל כמות המבקרים הגדולה והסדר שחייב להישמר. במידה ומגיעה קבוצה אורגנית הביקור חייב להיות מתואם מראש, וחייב לכלול מדריך של המוזיאון דובר כל שפה שמתואמת מראש . חברת פולין טורס משתדלת לתאם מדריך דובר עברית אולם במידה ולא ניתן מדריך החברה יתרגם או ידריך בעצמו ה בתוך המחנה. במידה ומגיעים כמטיילים עצמאיים מומלץ  להגיע בין השעות 0800 ל 1000 בבוקר ואז הכניסה למחנה בחינם אולם אנו ממליצים להזמין כרטיס באתר האינטרנט של המוזיאון  דבר החוסך עמידה בתורים ארוכים. במידה ותגיעו לאחר השעה 1000 בבוקר הכניסה תהייה בתשלום ואתם תבחרו את שעת ושפת ההדרכה הנוחה לכם ובשעה שבחרתם יגיע מדריך המוזיאון ויכניס אתכם לביקור במחנה בכניסה למחנה תקבלו מערכת שמע הכוללת אוזניות שמכוילות לתדר המדריך על מנת שההדרכה תתבצע בשקט ללא הפרעה לייתר הקבוצות במקום..
הביקור לקבוצות של פולין טורס במחנה אושוויץ 1 אורך כשעתיים בו אנו מתמקדים בעיקר בביתנים 4, 5, 10 מבחוץ 11 ו 27 ביתן יד ושם. כמו כן בתאי הגזים מס 1 והמשרפות נצפה בביתו של מפקד המחנה רודולף הס ונראה את הגרדום עליו הוצא להורג .בתם הסיור בחלק הזה של המחנה ולאחר הפסקה קצרה נעלה בחזרה לרכב אתו הגענו (למטייל העצמאי יש הסעות מסודרות של המוזיאון)
ומשם מרחק של כחמש דק נסיעה נעבור למחנה אושוויץ 2 הנקרא בירקנאו ע"ש הכפר עליו הוקם

או יותר נכון אחד הכפרים הפולנים שהיו במקום ופונו על ידי הגרמנים לטובת הקמת מחנה מעצר עצום המורכב ממספר מחנות משנה כל אחד מנוהל על ידי מפקד המחנה שכפוף למפקדת המחנה הראשית .הכניסה למחנה בירקנאו אינה כרוכה בתשלום וניתן לבקר בו באופן עצמאי או בקבוצה .
הסיור במקום אורך כשעתיים ונערך על ידי אחד ממדריכי החברה בעברית במסגרתו נצפה במסילת הרכבת שמגיע אל משטח הסלקציה  את מבני המחראות ששימשו את האסירים ,את מבני העץ שבעבר שימשו כאורוות סוסים והוסבו למגורים של האסירים לעיתים כ 400 500 אסירים בביתן ללא חימום וללא תנאים סניטריים מינימליים . מדריך החברה ייספר את סיפורם של האסירים ותנאי מחייתם הבלתי מקובלים על בן אנוש ואת סיפור הישרדותם של חלק מהם בדרך נס .בהמשך הביקור נצעד לאורך מסילת הרכבת שהובילה את יהדות הונגריה לסופם הטרגי לקראת סוף המלחמה מחודש מאי 1944 נעמוד ברחבת הסלקציה שם פרקו את היהודים על מטענם בהגיעם מותשים אל המחנה ושם ערכו הנאצים ובראשם דר מנגלה את הסלקציה המזעזעת של מי לחיים לפחות באופן זמני ומי למוות באופן מידיי .מדריך הטיול יספר את סיפורו של קרון הרכבת הנמצא ברמפה .ומשם ימשיך המדריך  עם הקבוצה אל המקום בו נרצחו למעלה ממיליון מיהודי אירופה מה שהיה תאי הגזים 2 3 4 ו 5 והמשרפות  בתם הביקור נוכל לקיים טכס אזכרה לנרצחים ליד  האנדרטה שהוקמה לזכרם במסגרתו נדליק נרות נשמה נניח זרי פרחים ונשיר את המנון מדינת ישראל.. במידה והקבוצה מעוניינת לקיים טכס בליווי רמקול ,השמעת קטעי קריאה ומוסיקה חברת פולין טורס תדאג מראש לקבלת האישורים הרלוונטיים מהנהלת המוזיאון.

בתם הטכס נחזור אל האוטובוס שמחכה בחניה למחנה ומשם נסע בחזרה לקראקוב .

חוחואוב וזאקופאנה –CHOCHOLOW AND ZAKOPANE

טיול יום לחוחואוב וזאקופאנה קראקוב ממוקמת בחלקה הדרומי של פולין רגע לפני הרי הטאטרה ובכך מאפשרת טיולים יומיים ללא לינה במרחק של כשעתיים וחצי נסיעה למספר אתרים מומלצים של חברת פולין טורס עם מדריך מנוסה דובר עברית .. חוחואוב וזאקופאנה –CHOCHOLOW AND ZAKOPANE   יום טיול...

מכרות המלח בויליצקה

מכרות המלח בויליצקה – חובה לבקר מקרקוב. אתר מורשת העולמית UNESCO, מקום מעניין עבור כל אחד שבא אליו. במרחק נסיעה לא רחוקה מקרקוב – מומלץ בחום