יעדים בפולין

הקדמה

בפרק זה ברצוני לשתף אתכם בתחושותיי האישיות לאחר מעט יותר מ 13 שנים בהם אני חי כישראלי בפולין בכלל וכמדריך טיולים בעברית ובאנגלית בפרט .כמדריך טיולים ישראלי וכאחד שמכיר את פולין לאורכה ולרוחבה על צדדיה היהודיים וההיסטוריה הכאובה והשמחה של העם היהודי וכן את ההיסטוריה הפולנית על תקופותיה השונות וההשפעה שלהן על הדמוקרטיה הפולנית של היום והלך החיים הפולני היום יומי אני מביא לפניכם סקירה קצרה על היעד המיוחד והשנוי במחלוקת כיעד תיירותי מועדף בשנים האחרונות.

בחודש פברואר 2007 צלצל אלי חבר ושאל אותי האם ארצה לבוא ולנהל קניון בפולין ליד וורשה .
תשובתי הראשונה הייתה בפולין….מה איבדתי שם הרי הכול מחנות השמדה ובכל פינה בטח זיכרונות שואה חוץ מזה מאחר והמדינה הייתה במשך כחמישים שנה תחת שלטון קומוניסטי מאחורי מסך הברזל בטח המדינה נראית כמו מדינת עולם שלישי ומה טוב כבר יכול לצאת מכך….תגיע ותראה הייתה התשובה.
מאז ועד היום אני חיי בוורשה עובד כמדריך טיולים בעברית ואנגלית ומטייל ברחבי פולין אני ילדי ועוד מאות המטיילים אותם הדרכתי ולכולנו מכנה משותף כולנו הגענו עם דעה קדומה והופתענו לטובה ,כולנו מהללים ומשבחים את המדינה הכול כך ירוקה וכל כך נקייה, תוססת מערבית ואירופאית לכל דבר ועניין שפע של מרכזי קניות מודרניים ,מוזיאונים ופארקים מהיפים באירופה ,בתי מלון מפוארים מסעדות בתי קפה אולמות תרבות והכי חשוב פולין מדינה זולה ומאפשרת טיול באירופה המערבית במחירים של פעם !!!!
אכן על אדמת פולין התרחש האסון הגדול ביותר בחיי האומה היהודית ומחנות ההשמדה הן חלק בלתי נפרד מההיסטוריה שאסור שתישכח וראוי שתילמד בצורה הטובה ביותר כדי שהציווי המופיע במחנה מיידאנק "הגורל שלנו אזהרה לכם" יופנם בצורה הטובה ביותר ולעולם לא יחזור על עצמו !

אולם פולין היא בהחלט לא רק זיכרונות קשים אלה מדינה בה ניתן למצוא מגוון רחב מאד של אטרקציות ואפשרויות לחופש ולנופש למשפחות עם ילדים, לקבוצות או בודדים, למחפשים הרפתקאות כגון רוכבי אופניים, מטפסי הרים, חובבי שיט למיניהם קיאקים מפרשיות או סירות. חובבי הליכה וטיפוס הרים לא ההימלאיה
אבל בהחלט מהנה .
פולין נחלקת למספר אזורי טיולים פוטנציאליים ולכל אזור אפיון מיוחד המאפשר מגוון שונה של טיולים,

האזור הצפוני

זהו האזור שמצפון לוורשה ועד לים הבלטי וכולל את הערים גדנסק,סופוט,וגדניה .פירוט על מסלולי הטיולים בעברית בעיר הנמל הנפלאה גדנסק או בעיירת הנופש סופוט אכתוב בפירוט בהמשך. כמו כן על אפשרויות הטיול לחצי האי הל .

אזור האגמים MAZURI

האזור הינו שטוח ללא הרים ומתאפיין באלפי אגמים שכל אגם מהווה אזור אקולוגי עצמאי ושונה. יערות ירוקים המשתרעים על אלפי קמ"ר ומהווים בית גידול לאלפי עופות ובעלי חיים, נחלי איתן המאפשרים שייט קיאקים, אנו או סירות לאורך מסלולים רבים ורצועת חוף ארוכה ומרשימה המאפשרת כל ספורט מים אפשרי  שחיה, גלישת רוח, גלישת עפיפונים, צלילה ,ושיט .
אזור האגמים מאפשר טיולי אופניים במשך ימים או שיט בין האגמים המקושרים בינם בתקופת החורף ניתן לבצע צלילות קרח באגמים הקפואים. בכל האזור ניתן לשכור אופניים או מקלות הליכה להליכה נורדית ולעשות טיולים עם הילדים ביערות ובמסלולים המוכשרים ומסומנים לכך. והכול במחירים סבירים לכל נפש.

חברת פולין טורס עורכת סיורים בעברית באזור האגמים למשפחות ולקבוצות כולל ביקורים בטירות קסומות שייט על האגמים או ביקור בכפרי ילידים המותאמות למטייל הישראלי.
האזור שופע תשתיות תיירותיות מעולות הכוללות בתי מלון בכל הרמות ,צימרים וחדרים להשכרה, מסעדות וחנויות לקניית מצרכים, שרותי אינפורמציה ומפות מפורטות של האזור .אנו בחברת פולין טורס יודעים להזמין ולהתאים את שרותי התיירות לתייר הישראלי .

האזור המזרחי

זהו האזור שבכיוון כללי מזרחית לוורשה כשהעיר המרכזית באזור זה היא ביאליסטוק .
אזור טיולים זה מתאפיין בשמורות טבע מהקדומות ביותר באירופה וכוללות יערות בני למעלה מ 500 שנים והמוגנות ע"י אונסקו .סיור בחלק השמור של השמורה המהווה יער קדום מתאפשר רק בליווי של מדריך מקצועי מקומי .כמדריך סיורים בעברית יש לחברת פולין טורס קשר ישיר למדריכים מקצועיים לתאום ביקור בשמורת הטבע. המקום נחשב כגן עדן לצפרים בשל המגוון הגדול של הציפורים במקום כמו כן ניתן לצפות בבעלי חיים רבים כגון איילים, חזירי בר, בונים ,והמפורסם שבהם הוא הביזון האירופי שנמצא בשמורת הטבע BIALOWIEZA ביאלווזיה שנחשב לרכושם של מלכי פולין ולכן הם היחידים שהורשו לצוד אותו .העונש על צייד הביזון שלא על ידי המלך היה עונש מוות.
בכל האזור כולו עשרות חדרים בתי מלון וצימרים להשכרה כמו כן ניתן לשכור אופניים ,לרכב על סוסים,הליכה נורדית ועוד פעילויות רבות ומגוונות. מומלץ לבלות באזור לפחות שתי לילות .

אזור דרום מזרח

זהו אזור שנמצא דרומית מזרחית לוורשה וכולל מספר ערים גדולות וחשובות כשהגדולה והחשובה שבהן הינה לובלין מקום מושבה של מועצת חכמי לובלין ,ירוסלב, פשמישל, וזזשוב .האזור מתאפיין בתוואי שטח הררים יותר גבעות והרים עד לגובה של 1500 ממעל פני הים ונקרא "בישטאדה" באזור מספר רב של אגמים שקטים (אסורים לכלי שייט עם מנוע) בהם ניתן להשכיר סירות מפרש ,קיאקים או סירות פדלים .כמו כן טיולי אופניים או טיולים רגליים מאד מומלצים בנוף ירוק וגבעה כמו כן רכיבה על סוסים.בחורף האזור מציע מספר אתרי סקי למתחילים .חניונים, צימרים ובתי מלון ערוכים לקלוט את התיירים המעוניינים בחופשה שקטה ובריאה אם כי גם מקומות תוססים יותר ניתן למצוא ,במקום.מסעדות רבות מציעות דגי פורל טריים החיים בנחלי האזור במחירים מצחיקים.

אזור הדרום

האזור מדרום לוורשה כשמספר ערים מרכזיות מאפיינות את האזור הגדולה והיפה שבהם היא קרקוב,וזאקופנה המפורסמת בעיקר בשל אתרי הסקי וקרבתה לגבול עם סלובקיה .זהו האזור הגבוה ביותר בפולין מ 800 מטר ועד 2300 מטר מעל פני הים בהרי הטאטרה שהגבוה שבהם הוא הקספרוב ההר הגבוה ביותר בפולין.בחורף ניתן לבלות באתרי הסקי למיניהם הפזורים בכל האזור החל מזאקופנה .ביאוקה טשינסקה,ועוד ואילו בקיץ ניתן לבצע טרקים בהרים המוריקים בהם זורמים נחלי עד הכוללים מפלים ותצפיות נוף מרשימות ,ניתן לבקר באגמים נעלמים ,טירות מימי הביניים, כנסיות עץ עתיקות המאפיינות את איזור הדרום ,טיולי מזחלות, רפטינג טרקטורונים, ורכיבה על סוסים.
האזור משופע בצימרים וחדרים להשכרה כמו כן בתי מלון בכל הרמות העובדים לאורך כל השנה כשמחירי השיא מגיעים בתקופת החורף בשל הביקוש הגדול לאתרי הסקי.ניתן לשכור אופניים ,מפות של האזור ולטייל בנופים מרהיבים.האזור מומלץ למשפחות עם או בלי ילדים בכל ימות השנה .
בנוסף לכל המוזכר לעיל בכל אזור ואזור ישנם ערים גדולות וחשובות לכל חובבי הערים, ארכיטקטורה, אומנות היסטוריה כללית ויהודית ,מרכזי קניות מודרניים, מוזיאוניים כו .

אני מקווה שבסקירה כללית זו הצלחתי להעביר מסר למטייל הישראלי שטרם גילה את פולין או שדעתו על המקום שלילית ומתקשרת עם השואה בלבד שניתן וצריך לבקר ללמוד ולא לשכוח לעולם אולם בהחלט יש למקום הצע גדול למשפחות עם ילדים או לכל מטייל שרוצה לטייל באירופה ועדיין לחסוך מאחר ופולין עדיין זולה.

כמדריך ישראלי המכיר את המנטליות של התייר הישראלי וכמקומי החי פה למעלה מ 13 שנים ומכיר היטב את הסטנדרטים הפולנים והמנטליות המקומית אשמח לסייע וללוות טיולים בעברית לפי דרישה .

WROCLAW

וורוצלב

עיר מבריקה,בעלת היסטוריה של יותר מ 1000 שנה. פעם עיר צ'כית, פעם עיר פרוסית והיום- עיר פולני

דרום-מערב של פולין, איזור של השלזיה התחתונה

שד"ת וורוצלב

כל עונות השנה

KRAKOW

קרקוב

קרקוב – עיר המלכים, עיר הבירה של פולין לאורך מאות שנים. עיר שנכלל לרשימה של אתרי מורשת העולמית UNESCO ונחשב לאחד הערים היפים באירופה

דרום מזרח פולין, מחוז מלופולסקי

שד"ת של קרקוב

כל עונות השנה

WARSAWA

וורשה

וורשה- עיר הבירה של פולין, עיר שנכלל כמעט בכל מסלול. עיר עם מגוון אטרקציות ואתרים במסלולים שונים

מזרח פולין, מחוז מזוביצקי

שד"ת שופן, ש"ד מודלין

כל עונות השנה

LODZ

לודז'

עיר של ארבעה תרבויות, מרכז טקסטיל של כל פולין. עיר מוכרת לכל יהודי בעולם בזכות קהילה יהודית מפוארת שהיית כאן לפני המלחמה

מרכז פולין, מחוז לודזסקי

שד"ת של לודז', לא מקבל טיסות מישראל

כל עונות השנה

POZNAN

פוזנן

פוזנן היא העיר עם השפעה גרמנית ופולנית בו זמנית. עיר עם היסטוריה מרתקת. מרכז עסקים וירידים של כל אירופה, אתרים ואטרקציות שיוכלו להיות מעניינים לכל מבקר

מערבמערב פולין, מחוז וליקופולסקה

שד"ת פוזנן

כל עונות השנה

GDANSK

גדנסק

             גדנסק-סופוט-גדיניה, או במילה אחד -"טרי-מיאסטו" – פנינה בחוף ים הבאלטי, לא דומה לשום עיר אחרת בפולין

צפון פולין, מחוז פומורסקי

שד"ת על שם לך ולנסה

אביב,קיץ,תחילת סתיו

 פולין-זה רק מחנות.. יש גם פולין אחרת..

לפני כשבע שנים צלצל אלי חבר ושאל אותי האם ארצה לבוא ולנהל קניון בפולין ליד וורשה .תשובתי הראשונה הייתה בפולין….מה איבדתי שם הרי הכול מחנות השמדה ובכל פינה בטח זיכרונות שואה חוץ מזה מאחר והמדינה הייתה במשך כחמישים שנה תחת שלטון קומוניסטי מאחורי מסך הברזל בטח המדינה נראית כמו מדינת עולם שלישי ומה טוב כבר יכול לצאת מכך….תגיע ותראה הייתה התשובה.

מאז ועד היום כשבע שנים אני חיי בוורשה עובד ומטייל ברחבי פולין. אני ,ילדי ועוד עשרות המטיילים אותם הדרכתי ולכולנו מכנה משותף כולנו הגענו עם דעה קדומה והופתענו לטובה ,כולנו מהללים ומשבחים את המדינה הכול כך ירוקה וכל כך נקייה, תוססת מערבית ואירופאית לכל דבר ועניין שפע של מרכזי קניות מודרניים ,מוזיאונים ופארקים מהיפים באירופה ,בתי מלון מפוארים מסעדות בתי קפה אולמות תרבות והכי חשוב פולין מדינה זולה ומאפשרת טיול באירופה המערבית במחירים של פעם !!!!……