לודז'

לודז' היא העיר השלישית בגודלה בפולין ונמצאת במרחק של כ שעה וחצי נסיעה מוורשה . הצעירות שבערי פולין, היא התפתחה ממש בסוף המאה ה 19, הודות לתעשיית הטקסטיל המפותחת שהפכה את לודז' לבירת הטכסטיל של פולין ואירופה .עד היום ניתן להבחין שזו הייתה עיר תעשייה ופועלים  ולכן עד היום מכונה "מנצ'סטר של הפולנים" .

מי שמכיר את המפעל ההיסטורי בארץ "לודזיה" – גם הוא קרוי ע"ש מקימיו שהגיעו מהעיר לודז .

את תנופתה הגדולה קיבלה העיר לאחר שהצאר הרוסי עודד השקעות של זרים בעיר ביטל את המכס בין רוסיה ופולין הקונגרסאית של אותה תקופה ובנה מסילת רכבת שחיברה את לודז' עם וורשה ווילנה .כך עודד הצאר משקיעים זרים לבוא ולהישתקע בלודז'. אחד התעשיינים החשובים והמשפיעים הגדול והעשיר , הראשון שנענע ליוזמתו של הצאר היה התעשיין הגרמני  שיבלר שבנה מפעלי טכסטיל ענקיים לאלפי עובדים כשמיד אחריו הגיע לעיר תעשיין יהודי שגדל באזור בשם ישראל פוזניינסקי. הוא הפך לאחד התעשיינים העשירים והמשפיעים ביותר על העיר ועל מבניה הוא הקים ארמונות לו ולבני משפחתו כשהמפורסם שבהם הוא ארמון פוזננסקי בשטחו של מפעל הטכסטיל שלו למרות שלצערו לא זכה לגור בו מאחר והוא נפטר ב 1900 ובנייתו של הארמון הסתיימה ב 1903 .

היום משמש הארמון כמוזיאון להיסטוריה של העיר בו מוקדשים מספר חדרים  לארתור רובינשטיין .ישראל פוזניינסקי, היה נציג מובהק של תקופת ההשכלה, הקים את המפעל שלו "מנופקטורה" בצורה כזו שהפועל לא היה חייב לצאת מתחום המפעל והמגורים מפני שהיו שם גם בתי תפילה, חנויות, בתי ספר גני ילדים ,תחנת רכבת,מרפאות ואף תחנת כח עצמאית, אותה הוא החליט להקים לאחר הפסקת אספקת חשמל.

כיום על שטח המפעל אותו רכשה חברה בבעלות יהודית מצרפת הוקם קניון ,מלון חמישה כוכבים ומרכז קניות מודרני ומיוחד הבנוי מלבנים אדומות ומשמר את המראה הכללי של המפעל מסוף המאה ה 19. תיירים מכל העולם מגיעים לצפות ב"מנופקטורה" ליהנות מהארכיטקטורה המאוד מיוחדת ולערוך קניות בחנויות המפוארות.ככלל המתחם מהווה בימות הקיף מתחם בילוי ראשי לתושבי לודז בו הופעות רחוב,דוכני אוכל ומזכרות ,הפעלות לילדים ועוד …

עוד מקום בלודז' שבו כדאי לבקר, הוא בית הקברות היהודי הגדול ביותר בפולין אשר גם הוא נרכש ע"י התעשיין פוזננסקי שתרם את השטח לטובת הקמת בית קברות יהודי וזאת בתנאי שלמשפחתו יוקצה שטח של חצי דונם כאחוזת קבר משפחתית. אכן במקום הוקם מוזילאום לכבודו ולאשתו .אין ספק שבית הקברות היהודי הזה הינו מיוחד במינו ושווה ביקור.

לא רחוק משם ישנה תחנת רכבת בשם רדהגאסט (בפולנית ראדקושטש) תחנה ממנה שלחו את היהודים למחנה ההשמדה חלמנו הנמצא לא רחוק משם.במקום ניתן לראות את מסילת הרכבת האותנטית ורכבת מקורית עם קרונות הבקר שהסיעו את היהודים למחנות ההשמדה .כמו כן השלטונות פתחו במקום מוזיאון ובו תמונות מתקופת הכיבוש וספרים עבים, בהם שמות האנשים שנשלחו למותם בצורה מאוד מסודרת עם ציונם של תאריכים, מספרי קרונות, שעות ועוד. תורם יהודי עשה במקום מנהרה מבטון, עם חלוקה פנימית לפי סדר כרונולוגי של המלחמה ובו תיאור גורלם של היהודים בכל שנה ובסוף המנהרה ארובת המשרפה, מיצג מרשים המעביר את תמצית גורל היהודים בפולין .

העיר לודז ידוע גם, כמרכז הקולנוע הפולני, הודות לאקדמיה הקולנועית שבין היתר שם למד רומן פולנסקי,אנדרי ויידה, קששיטוף קוזלובסקי ומפיקים מפורסמים אחרים .

נעשה טיול באחד הרחובות הארוכים בפולין הנקרא פיוטקובסקה עש העיר אליה מוביל הרחוב . היום הרחוב סגור לתנועה ומשמש כמדרחוב. ברחוב עצמו נוכל להבחין בבתים מהמאה 20 – 19 השמורים להפליא כשהמפורסם בניהם הוא פיוטקובסקה 78 ביתו של ארתור רובינשטיין . בתקופת מלחמת העולם השנייה הוסב שמו של הרחוב לשם אדולף היטלר כחלק מסיפוח העיר לרייך השלישי .