סיור בעברית בוורשה הפולנית

העיר העתיקה ורחוב KRAKOWSKA PRZEDMIESE

וורשה עיר הבירה של פולין, 80% מהעיר נהרסה בזמן מלחמת העולם השנייה כתוצאה מקרבות הרחוב במרד גטו וורשה באפריל 1943 ובפעם השנייה בהתקוממות האוכלוסייה הפולנית באוגוסט 1944 בניסיון לשחרר את בירתם בכוחות עצמיים ללא עזרתם של הסובייטים אשר עמדו בגדה המזרחית של נהר הויסלה החוצה את העיר.

אחרי המלחמה, במאמץ גדול, תחת הסיסמה "כל העם בונה את בירתו", השלטון הקומוניסטי החל בבניה מסיבית בעיר.כמטב המסורת הקומוניסטית נבנו רחובות ושדרות רחבות , בנייה רוויה של בלוקים מסיביים המכילים דירות רבות קטנות כמו כן שוחזרה העיר העתיקה ורחובותיה הראשיים בהתאם לציוריו המפורסמים של הצייר האיטלקי קאנלנו בלוטו שצייר את ורשה במהלך המאה ה 18.

במסגרת הסיור בעברית בהדרכתו של מדריך דובר עברית נבקר בעיר העתיקה המשוחזרת שהוכרה כאתר שימור של אונסקו ונותנת את התחושה של מקום עתיק מהמאה ה- 14 עדות לכך שעבודת שיחזור מצוינת נערכה במקום . נבקר בכיכרות היפות נצפה בפסל בת הים שנשבעה להגן על תושבי העיר והפכה לסמל העיר .

לחובבי ההיסטוריה מומלץ להיכנס למוזיאון ההיסטוריה של וורשה לצפייה בסרט של כעשרים דק המראה את העיר לפני מלחמת העולם תוך כדי ולאחריה .סרט מדהים הממחיש את האסון שפקד את המקום, כמו כן נצפה בבית הצר ביותר בעולם לפי ספר השיאים של גינס ברח קנוניה 20 נקפץ מסביב לפעמון המשוחזר שעיטר את הקתדרה על שם יוחנן המטביל ונספר את סיפורו של גליית המקומי בכיכר הארמון (PLAC ZAMKOWY).

נצפה בארמון המלוכה שעבר מספר גלגולים עד ששופץ בשלמותו לאחר שנישרף כליל במלחמת העולם השנייה .ומשם נמשיך במסגרת הסיור בעברית לאורך רחוב KRAKOWSKA PRZEDMIESEּ מה שנקרא בואכה קראקוב נצפה ,בבית הנשיא, האוניברסיטה של ורשה כנסיית הלב הקדוש בו נמצא ליבו של שופן ,פסלו של ניקולאי קופרניקוס האסטרונם הפולני שהקדים את זמנו וקבע שכדור הארץ נע מסביב לשמש ולא ההיפך כפי שהיה מקובל לחשוב .ונסיים ברחבת קבר החייל האלמוני בכיכר על שם המרשל יוסף פיוסוצדקי.

פארק המרחצאות LAZENKI PARK

פארק המלכותי (לזיאנקי) הגדול שבפארקי העיר ובו שלל ארמונות כשהמפורסם והיפה שבהם הוא הארמון על המים .ארמונו של אחרון מלכי פולין סטניסלב האוסטוב פונטיקובסקי המשמש כמוזיאון נכון להיום ושלל מיבנים נוספים שהתווספו לארמון המקורי במהלך השנים כמו אמפי תאטרון המדמה אמפי רומאי עתיק שעבר רעידת אדמה .או את מבנה בו התגוררו הקצינים ששמרו על המלך.

הפארק המלכותי הוא הפארק האהוב ביותר על ורשאים שמרבים לפקוד אותו במהלך סופי השבוע ללא קשר למזג האויר .המקום הינו פארק מלכותי ואין בו כניסה לכלבים או לחיות מחמד פרט לאלה שחיים בדרך קבע שם.

במהלך סיורנו בעברית בפארק המדריך דובר העברית יספר את ההיסטוריה של הפארק ויסביר על הצמחייה המדהימה שלו הכוללת עצי ערבה בוכייה ,ערמוני בר אלונים שיחי יסמין הממלאים את הפארק בניחוחות וכמובן נצפה בסנאים הרבים הנהנים להגיע ולהצטלם במיוחד עם תיירים של חברת פולין טורס .

בחלקו העליון של הפארק נצפה בפסלו של המלחין המוכשר והמפורסם הפולני פרדיריק שופן גאוותם הגדולה של הפולנים המלחין יושב מתחת לעץ הערבה הבוכייה כשידו האחת על הפסנתר ופניו מופנות הצידה להזכיר את סיבלו של המלחין המוכשר בהיותו מחוץ למולדתו. בחודשי הקיץ מחודש מאי ועד סוף ספטמבר בימי ראשון ניתן לשמוע קונצרטים פעמיים באותו יום הראשון בשעה 1200 והשני ב 1600 בחינם לטובת חובבי יצירותיו של שופן עם מדריכי פולין טורס נוכל לתאם הגעה לאחת משעות הקונצרט.

מוזמנים לעיין בעוד סיורים מודרכים בעברית בוורשה :

סיור ברובע פרגה של וורשה

סיור מתרכז ברובע פרגה של וורשה שנמצאת על הגדה המזרחי של וויסלה. אם רוצים לראות את וורשה של פעם, לסייר ברחובות האוטנטיות - אתם מוזמנים להצטרף

מתאים לכל עונות השנה

סיור במסלול היהודי של וורשה

המסלול מתרכז באתרים שקשורים ליהודי וורשה, לאתרים מתקופת הגטטו ושנים לאחר המלחמה. סיור מרתק ומעניין שבמהלכו תכירו דברים חדשים על יהדות פולין וורשה בפרט

מתאים לכל עונות השנה

סיור במסלול הפולני בוורשה

נבקר בעיר העתיקה המשוחזרת שהוכרה כאתר שימור של אונסקו ונותנת את התחושה של מקום עתיק מהמאה ה- 14עדות לכך שעבודת שיחזור מצוינת נערכה במקום .נסייר בפארק המרחצאות המפורסם ונטייל לאורך ציר הראשי והמרכבזי של מרכז העיר. 

מתאים לכל עונות השנה